tel. +48 721 559 579       e-mail: biuro@own-energy.pl
Fotowoltaika

fotowoltaika

Pompy ciepła

pompy ciepła

Ogrzewanie podłogowe

ogrzewanie podłogowe

Instalacje sanitarne

instalacje sanitarne

„Czyste powietrze” – nowe warunki programu od stycznia 2023

Program Czyste powietrze - scieżki dofinansowania

Jak wiadomo, od 3 stycznia 2023 roku ma pojawić się sporo zmian w słynnym już programie „Czyste powietrze”, z którego dotychczas skorzystało ponad 530 tysięcy Polaków. Jego celem jest zachęcanie do wymiany nieekologicznych źródeł ciepła i możliwość pozyskiwania środków na te, które są „czyste”, czyli obojętne dla środowiska naturalnego. Otrzymać można też pieniądze na termomodernizację i docieplanie budynków. Dowiedz się, jak zmiany wejdą w życie z dniem 3 stycznia 2023 w założeniach omawianego programu.

Główne zmiany w programie „Czyste powietrze”

Wśród głównych zmian w programie 'Czyste powietrze’ wprowadzone zostaną następujące modyfikacje:

  1. wyższe progi dochodowe – w 2 części programu do 1 894 zł w gospodarstwach wieloosobowych i do 2 651 zł w jednoosobowych; w 3 części programu w przypadku gospodarstw wieloosobowych zwiększono tę kwotę z 900 do 1090 złotych na osobę oraz w odniesieniu do gospodarstw jednoosobowych z 1260 do 1526 zł.
  2. prawie dwukrotnie wyższe dofinansowania – wysokość dotacji maksymalnej wzrasta z 79 tysięcy do 135 tysięcy złotych.
  3. wsparcie finansowe będzie przelewane bezpośrednio do wykonawców – pierwsza transza w ciągu 14 dni od podpisania umowy, natomiast druga w ciągu 30 dni od zakończenia prac.
  4. nie będzie już więcej możliwości uzyskiwania dofinansowań na kotły na biomasę, które emitują cząstki stałe na poziomie wyższym niż 20 mg/m3. Poniżej tej wartości dofinansowanie jest możliwe.
  5. uproszczono i przyspieszono procedury związane z rozliczaniem wniosków i uzyskiwaniem oraz przesyłaniem pieniędzy pomiędzy podmiotami.
  6. przewiduje się też dofinansowania na audyty energetyczne budynków w wysokości do 1200 złotych. Jest to koszt kwalifikowany, który prawdopodobnie będzie trzeba ponieść, jeżeli będziemy chcieli skorzystać z programu.

Na co można uzyskać dofinansowania?

Program czyste powietrze obejmuje możliwość uzyskania dofinansowań na kotły, termomodernizację budynków oraz inwestycję w odnawialne źródła energii takie jak pompy ciepła czy fotowoltaika, a także montaż wentylacji z rekuperacją. Termomodernizacja rozumiana jest tutaj nie tylko jako docieplanie budynków wełną czy pianką PUR, ale też wymiana okien i drzwi na takie, które nie będą generowały strat ciepła. Osoby o najniższych dochodach będą mogły zrobić to całkowicie za darmo. Na razie zmiany wyłącznie zapowiedziano. Po Świętach uzyskamy szczegółowe informacje, a po 3 stycznia nowe warunki wejdą w życie.

Co jeszcze warto wiedzieć o programie „Czyste powietrze”?

Korzystając z dofinansowania wyłącznie w jednym obszarze, np. pobierając środki na wymianę kotła, wcale nie musimy rezygnować z pozyskiwania pieniędzy również na fotowoltaikę. Możliwe jest skorzystanie z programu w sposób kompleksowy i uzyskanie na całą termomodernizację budynku do 135 tysięcy złotych. W związku z tym jednorazowo możemy docieplić budynek, wymienić stolarkę oraz kocioł, a następnie zamontować mikroinstalację fotowoltaiczną i we wszystkich tych obszarach skorzystać z środków funduszu. Procedura składania wniosków zostanie ułatwiona dla tych, którzy już wcześniej składali wniosek np. na wymianę kotła. Dotacje są całkowicie bezzwrotne – wystarczy spełnić warunki, by je uzyskać. Po 3 stycznia 2023 będzie możliwe też udzielanie dotacji na spłatę kredytów zaciągniętych do 6 miesięcy przed złożeniem wniosku w banku.

Jak złożyć wniosek o dotację w programie „Czyste powietrze”?

Składanie wniosków w zmianach, które wejdą w życie po 3 stycznia, będzie uproszczone. Dokumenty składamy do wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – FOŚiGW. Można zrobić to internetowo (przy pomocy podpisów kwalifikowanych, skanów, a nawet pocztowo czy też przekazać wydrukowane i podpisane dokumenty w gminie) lub osobiście w formie papierowej. Darmowej pomocy w uzyskiwaniu dofinansowań udzielają firmy zajmujące się sprzedażą fotowoltaiki i innych instalacji bazujących na odnawialnych źródłach energii.

Alternatywą jest skontaktowanie się z dowolnym bankiem, który współpracuje w programie „Czyste Powietrze”. Wtedy uzyskujemy tzw. Kredyt Czyste Powietrze, a pracownik banku pomaga dopełnić wszystkich formalności. Dopiero w momencie, w którym bank uzyska pozytywną odpowiedź o przyznaniu konkretnej osobie dotacji, wypłaci jej pieniądze. Dotację trzeba wówczas zrealizować w ciągu 18 miesięcy od dnia złożenia wniosku. Po weryfikacji wszystkich dokumentów przez FOŚiGW Fundusz wypłaca pieniądze, które zostają przesłane na rachunek kredytowy – dzięki temu inwestycja zostanie zrealizowana, a kredyt spłacony.

Own Energy S.C.
ul. Pękowicka 37D/9
31-262 Kraków

tel. +48 721 559 579

biuro@own-energy.pl

NIP 6842665358
REGON 521895812

Zalety fotowoltaiki

→ Mniejsze rachunki za prąd
→ Większa wartość nieruchomości
→ Ekologia
→ Inwestycja w przyszłość
→ Bezobsługowość
→ Podgląd online
» zobacz więcej

Dlaczego OwnEnergy?

→ Sprawdzone rozwiązania
→ Organizacja dofinansowania
→ Doradztwo techniczne
→ Kalkulacja oszczędności
→ Gwarancja na lata!
→ Kompleksowa realizacja.
» zobacz więcej
Copyright © OwnEnergy 2022
Menu