Ogrzewanie podłogowe
Ogrzewanie podłogowe to najczęstszy wybór w przypadku nowych budynków. Obecnie odchodzi się od nieestetycznych grzejników i przechodzi na ogrzewanie niskotemperaturowe, które jest energooszczędne i wygodne. Wyróżniamy systemy ogrzewania mokre i suche – te pierwsze wymagają zastosowania wylewki, natomiast drugie nie. Dzięki temu możliwy jest ich montaż również w mieszkaniach i domach, które są zamieszkiwane od dawna. Remont to świetna okazja do tego, by pod okładziną podłogową zamontować system ogrzewania podłogowego suchego.
Jak wygląda ogrzewanie podłogowe?
Ogrzewanie podłogowe to system rurowy, który ułożony zostaje na izolacji przeciwwilgociowej i cieplnej. Na rury aplikuje się wylewkę, a na niej układa dowolną okładzinę podłogową – parkiet, panele, płytki ceramiczne czy kamień. Trzeba jednak pamiętać o tym, że każdy z materiałów ma nieco inne właściwości – jedne z nich utrudniają przenikanie ciepła z ogrzewania, natomiast inne cechują się doskonałym przewodnictwem.
Ponieważ tzw. podłogówka jest rodzajem ogrzewania niskotemperaturowego, niezależnie od wybranego materiału podłoga nie jest wyczuwalnie ciepła. Jej temperatura jest oceniana jako neutralna lub najzwyczajniej „niezimna”, na co często skarżą się użytkownicy płytek czy kamienia w domach, w których nie zdecydowano się na ogrzewanie podłogowe. Klej zastosowany do układania płytek musi być elastyczny i odporny na nieco wyższe temperatury, by nie dochodziło do odspajania okładziny.
W systemach suchych nie stosuje się wylewki, a rury umieszcza się w specjalnych prefabrykowanych płytach o różnych właściwościach. Najczęściej do wykonania ogrzewania stosuje się rury o średnicy 16 mm, ale dostępne są również warianty o średnicy 23 czy 26 mm. Wielkość rur i sposób ich rozmieszczenia dobiera się w zależności od konkretnej nieruchomości. Ogrzewanie podłogowe układa się w różny sposób – pętlowy lub meandrowy. W przypadku obu tych systemów można dodatkowo zastosować specjalną strefę brzegową przy ścianach zewnętrznych budynku, gdzie zagęszczenie rur będzie nieco większe. Najczęściej jednak rurociąg rozkłada się równomiernie, chociaż jest to zależne od specyfiki konkretnego budynku.
Dlaczego warto wybrać podłogówkę?
OSZCZĘDNOŚĆ
Uzyskując taki sam komfort termiczny można obniżyć temperaturę o ok.1-2 °C, dzięki temu znacznie obniżamy rachunki za ogrzewanie!
ROZKŁAD TEMPERATURY
Ogrzewanie podłogowe zapewnia lepszy rozkład temperatury – wyższa temperatura jest przy podłodze, a niższa przy głowie!
ESTETYKA
Instalacja podłogówki sprawia, że nie musimy montować mało estetycznych i zabierających nam przestrzeń w pomieszczeniu – grzejników!
Jak działa ogrzewanie podłogowe?
Przez ułożone w podłodze rury przepływa czynnik grzewczy, najczęściej woda. Przeważnie ma temperaturę pomiędzy 25, a 55 stopni. W wyjątkowych przypadkach ogrzewanie ustawia się na temperatury wyższe, jednak przeważnie nie jest to zalecane. Woda przepływająca przez rurociąg może być ogrzewana za pomocą kotła lub pompy ciepła.
W czasie działania instalacji początkowo nagrzewa się posadzka, a w dalszym ciągu pozostałe elementy pomieszczenia. Ogrzewanie daje najwięcej ciepła przy stopach, natomiast im wyżej, tym dociera go mniej – jest to wyjątkowo korzystny dla człowieka sposób grzania przestrzeni. Ciepło promieniuje przez posadzkę – ogrzewanie podłogowe w 70% wykorzystuje właśnie to zjawisko, natomiast tylko w 30% konwekcję.
Zalety ogrzewania podłogowego
Ogrzewanie podłogowe grzeje pomieszczenia w każdym miejscu na podłodze w dokładnie takim samym stopniu. W przypadku grzejników tradycyjnych ciepło ucieka w kierunku sufitu, a dopiero w późniejszym czasie kieruje się na niższe wysokości. Dzięki takiemu schematowi działania ogrzewanie podłogowe ogranicza ruchy powietrza.
Taki system nie doprowadza do nadmiernego wysuszania powietrza i nie podrażnia śluzówek w zimie. Nie wymaga też montowania grzejników w różnych miejscach w domu, a więc daje duże możliwości aranżacyjne w zakresie wystroju pomieszczeń. Niska temperatura czynnika grzewczego pozwala na zwiększanie wydajności ogrzewania, a także obniżenie kosztów tego procesu o co najmniej 15% względem tradycyjnych grzejników. Oprócz tego temperaturę ogrzewania można obniżyć o około 2 stopnie, a dzięki rozkładowi temperatury w pomieszczeniu wciąż będzie panować przyjemna atmosfera.
W ogrzewaniu podłogowym posadzka oraz cały system akumulują ciepło. Znaczy to tyle, że rurociąg powoli się nagrzewa, a w razie awarii prądu jeszcze długo pozostaje ciepły. Podłogówkę cechuje niska awaryjność i bezobsługowość – jedyne, czym zajmuje się jej użytkownik to dostosowywanie temperatury w budynku do swoich aktualnych potrzeb. Wszystkie te zalety sprawiają, że obecnie praktycznie wszystkie nowe budynki są wyposażone w ogrzewanie podłogowe, a inwestorzy sceptycznie podchodzą do zakupu mieszkań czy domów z rynku pierwotnego, które nie są wyposażone w ten typ ogrzewania.
Co to jest ogrzewanie podłogowe mokre?
Ogrzewanie podłogowe mokre to najbardziej tradycyjna forma tej instalacji. Polega na ułożeniu na podłodze rurek, przez które w przyszłości będzie płynąć woda. Jako kolejną warstwę stosuje się wylewkę anhydrytową lub cementową. Wybierając ofertę firmy Own Energy nasi Klienci mają do wyboru następujące rodzaje instalacji:
- system rurowy jest montowany za pomocą klipsów do styropianu, który pełni funkcje izolacyjne,
- z szyną montażową – szynę układa się na styropianie, a do niej montuje się rurociąg,
- system w którym rury rozmieszcza się na gotowej płycie ze specjalnymi wypustkami.
Czym jest ogrzewanie podłogowe suche?
Ogrzewanie podłogowe suche można montować samodzielnie, ale ponieważ większość osób z różnych przyczyn nie chce się tego podejmować, świadczymy usługę projektowania oraz montażu ogrzewania również w tym wariancie. W przeciwieństwie do systemów mokrych nie ma tutaj konieczności stosowania wylewki. Do wyboru są następujące typy systemów:
- SYSTEM 1 – szybki i prosty w montażu. Polega na ułożeniu na podłodze specjalnej płyty, w której umieszczone są rury ogrzewania. Na tak przygotowaną instalację układamy okładzinę podłogową.
- SYSTEM 2 – pełniący jednocześnie funkcje wygłuszające, ale izoluje oczywiście również termicznie. Sprawdza się w najróżniejszych rodzajach budynków i jest wyjątkowo lekki. Jak wygląda? Na podłożu układa się płytę o właściwościach izolacyjnych, w której rozmieszczony zostaje rurociąg.
- SYSTEM 3 – to wariant o niezwykle małej wysokości 1,8 cm, co sprawia, że nadaje się do położenia nawet w czasie standardowego remontu, podczas którego zmieniamy okładzinę podłogową. System składa się ze specjalnej płyty wykonanej z gipsu i włókniny, w której zatopiony jest rurociąg. Na wierzch wystarczy położyć płytki.
Kiedy wybrać system ogrzewania suchy, a kiedy mokry?
System mokry jest najbardziej popularny ze względu na cenę i niezawodność, pomimo tego, że układa się go nieco dłużej, niż ogrzewanie suche. Stosuje się go w budynkach nowo budowanych. Chociaż na etapie inwestycji wydaje się nieco droższy niż grzejniki, poniesione koszty szybko się zwracają i umożliwiają generowanie oszczędności.
Ogrzewanie suche stosuje się najczęściej tam, gdzie istotna jest lekkość instalacji, czyli w budynkach, które są już użytkowane czy w blokach mieszkalnych. Są rozwiązaniem również tam, gdzie można pozwolić sobie na nadmierne podwyższenie podłogi – systemy te są niskie i lekkie oraz łatwe w montażu. Ten rodzaj ogrzewania jest droższy w montażu niż wariant mokry.
Czemu ogrzewanie podłogowe musi być wykonane starannie?
Korzystając z naszych usług, można mieć pewność, że ogrzewanie podłogowe niezależnie od wybranej metody zostanie wykonane z należytą starannością, z dbałością o każdy szczegół. Wśród najpopularniejszych błędów związanych z nieprawidłowym montażem lub projektowaniem ogrzewania wymienić można:
- nieuwzględnienie dylatacji lub zbyt małe szczeliny dylatacyjne,
- nietrzymanie się dokumentacji technicznej w czasie wykonywania systemu,
- zbyt długie obiegi w pętlach lub tworzenie systemów jednopętlowych,
- nieodpowiednio dobrane elementy takie jak rozdzielacze oraz brak regulacji instalacji.
Wszystkie te błędy można wyeliminować w bardzo prosty sposób – trzymając się określonych procedur w czasie szacowania zapotrzebowania na ciepło, projektowania i montażu ogrzewania podłogowego. Niedopilnowanie pewnych kwestii może prowadzić do istotnych strat finansowych, niewydajności instalacji oraz jej trwałego uszkodzenia.
Dlaczego warto z nami współpracować?
Dzięki wieloletniemu doświadczeniu mamy pewność, że nic nas nie zaskoczy w czasie realizacji nawet najtrudniejszych zleceń związanych z ogrzewaniem podłogowym. Dzięki temu, że zajmujemy się również pompami ciepła oraz instalacjami fotowoltaicznymi, możemy zaprojektować pełne instalacje do domów energooszczędnych i pasywnych. Z nami obniżanie kosztów życia staje się wyjątkowo proste, ponieważ każda z instalacji współpracuje z pozostałymi, które wzajemnie uzupełniają swoje działanie.
Zawsze stawiamy na jakość świadczonych usług oraz zadowolenie naszych Klientów. Wykonujemy zintegrowane projekty od zera, bazując na analizie indywidualnych przypadków. Zajmujemy się też profesjonalnym doradztwem zarówno w związku z dopasowaniem odpowiedniego systemu do swoich potrzeb, jak i doborem urządzeń, instalacji, ich mocy i przepustowości.
Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami naszej oferty. Jesteśmy pewni, że spełni ona oczekiwania nawet najbardziej wymagających Klientów.