tel. +48 721 559 579       e-mail: biuro@own-energy.pl
Fotowoltaika

fotowoltaika

Pompy ciepła

pompy ciepła

Ogrzewanie podłogowe

ogrzewanie podłogowe

Instalacje sanitarne

instalacje sanitarne

Fotowoltaika

Instalacje fotowoltaiczne zdobywają coraz większą popularność i nie ma w tym nic dziwnego. Pozwalają na generowanie ogromnych oszczędności – darmowe ładowanie samochodów elektrycznych, zasilanie wszystkich urządzeń w domu, oświetlanie go czy grzanie. To wszystko można mieć jedynie za cenę paneli, które później wytwarzają prąd praktycznie za bezcen. Dzięki temu każdy posiadacz instalacji może całkowicie uniezależnić się od podwyżek cen prądu oraz ewentualnych przerw w jego dostawie, które na niektórych terenach zdarzają się stosunkowo często.

Dlaczego warto podjąć decyzję o wykonaniu instalacji fotowoltaicznej?

50%

DOFINANSOWANIE LUB DOTACJA

Nawet 50% kosztów instalacji możesz pokryć z publicznie dostępnych dofinansowań.

25%

WARTOŚĆ NIERUCHOMOŚCI

Instalacja fotowoltaiczna pozytywnie wpływa na wartość Twojej nieruchomości.

21%

ULGA PODATKOWA

Instalacja fotowoltaiczna to także dodatkowa ulga podatkowa i oszczędności.

Co to są instalacje fotowoltaiczne i jak działają?

Instalacje fotowoltaiczne to systemy, które mają pozwolić na wytwarzanie niemal darmowego prądu w miejscu zamieszkania lub pracy. Przetwarzają energię słoneczną na elektryczną. Następnie prąd stały, który jest w ten sposób uzyskiwany, musi zostać przekształcony na prąd zmienny. Po przejściu tego etapu można z niego korzystać w domu czy w dowolnym innym obiekcie. Montaż fotowoltaiki nie wymaga żadnych zmian w instalacji elektrycznej budynku. Jedynie w przypadku dużych obiektów gospodarczych czy firmowych czasami staje się konieczne zwiększenie mocy przyłączeniowej. Są to jednak marginalne przypadki.

Czym się różni fotowoltaika od kolektorów?

Panele fotowoltaiczne od znanych już chyba wszystkim kolektorów słonecznych różnią się tym, że służą do wytwarzania prądu, podczas gdy druga wspomniana opcja wykorzystywana jest jedynie do ogrzewania wody użytkowej. Kolektory działają dzięki adsorbentowi oraz transportowaniu ciepła, natomiast panele wykorzystują efekt fotowoltaiczny i działanie krzemu. W przypadku kolektorów nie ma możliwości magazynowania ciepła. Instalacje fotowoltaiczne są zatem nieco bardziej uniwersalne, a wcale nie są o wiele droższe od kolektorów.

Bilans produkcji energii w zależności od pory roku

WIOSNA

średnia ilość wygenerowanej energii125,76 kwh
średnia liczba dni słonecznych w miesiącu191

LATO

średnia liczba dni słonecznych w miesiącu252
średnia ilość wygenerowanej energii139,69 kwh

JESIEŃ

średnia ilość wygenerowanej energii67,23 kwh
średnia liczba dni słonecznych w miesiącu117

ZIMA

średnia ilość wygenerowanej energii33,43 kwh
średnia liczba dni słonecznych w miesiącu64

Najważniejsze elementy instalacji fotowoltaicznych

Najbardziej widocznym elementem każdej instalacji fotowoltaicznej są oczywiście panele. Składają się one z poszczególnych ogniw, które łączone są w moduły. To właśnie one dzięki efektowi fotoelektrycznemu mogą pozyskiwać dla nas energię słoneczną i przemieniać ją w elektryczną. Panele wytworzone są z aluminiowej ramy oraz kilku warstw – folii PET oraz EVA, ogniw, szkła hartowanego. Każdy panel łączy się z innymi elementami instalacji poprzez puszkę przyłączeniową.

Urządzeniem pozwalającym na przemienianie prądu stałego z paneli w prąd zmienny, z którego korzysta się w gniazdkach, jest falownik lub inaczej – inwerter. To on nadzoruje pracę paneli, zbiera dane na ich temat i przekształca napięcie w modułach w razie potrzeby. Potrzebna jest też rozdzielnica, która ochroni instalację przed rozmaitymi czynnikami niszczącymi – pogodowymi, awariami oraz wzrostem napięcia. Całość systemu łączą ze sobą przewody solarne. Trzeba zadbać również o dobrany do paneli oraz ich umiejscowienia system montażowy.

Dlaczego warto zainwestować w fotowoltaikę?

Instalacje fotowoltaiczne są praktycznie bezobsługowe, a także ekonomiczne i ekologiczne. Dobrze przeliczone i zastosowane w praktyce parametry konkretnej instalacji mogą sprawić, że zwróci się ona już w ciągu pierwszych 5 lat użytkowania. Najczęściej pełen zwrot z inwestycji następuje w ciągu około 7 lat od zakupu i montażu paneli. Instalacja jest bardzo cicha w czasie funkcjonowania i umożliwia korzystanie z naturalnego, niewyczerpywanego źródła energii, jakim jest słońce.

Jak wiadomo, w zimie dni są krótsze, a zużycie prądu większe, niż w lecie, gdy świeci słońce. Pomimo tego, że fotowoltaika działa właśnie dzięki energii słonecznej nie jest to żaden problem! Mamy dwie możliwości, które pozwolą go ominąć:

  • przyłączyć instalację do sieci, a następnie oddawać do niej nadwyżki prądu wyprodukowane w lecie po to, by odebrać je w zimie,
  • stworzyć własny magazyn energii i dysponować nią samodzielnie.

W sytuacji, w której zdecydujemy się na fotowoltaikę, stajemy się całkowicie niezależni od przerw w dostawach prądu oraz podwyżek jego cen. Montaż paneli nie trwa długo i można je zainstalować w różnych miejscach na posesji – najlepiej wybierać takie, które są stosunkowo mało widoczne, ale dobrze nasłonecznione.

Dodatkowe korzyści płynące z posiadania fotowoltaiki

25+

TRWAŁOŚĆ

Instalacja obliczona jest na ponad 25 lat działania.

8 lat

ZWROT

Inwestycja powinna się zwrócić po około 8-9 latach.

10 zł

RACHUNKI

Twój rachunek za energię będzie minimalny.

Dlaczego warto współpracować z OWN ENERGY?

Ponieważ mamy wieloletnie doświadczenie w zakresie fotowoltaiki, mieliśmy okazję, by poznać praktycznie każdy produkt dostępny na rynku. Wszystkie te, które są warte uwagi, oferujemy naszym Klientom. Dużą wagę przykładamy do tego, by każda instalacja była maksymalnie spersonalizowana i odpowiadała na potrzeby konkretnego domu, gospodarstwa czy firmy. Kładziemy nacisk na prawidłowy i ostrożny montaż oraz pierwsze uruchomienie, gdyż mamy świadomość tego, że nawet najlepsze panele fotowoltaiczne, które zostaną nieprawidłowo zamontowane, będą o wiele mniej wydajne.

Ponieważ zajmujemy się nie tylko fotowoltaiką, ale też pompami ciepła oraz ogrzewaniem podłogowym, nierzadko tworzymy zintegrowane instalacje, które wykorzystywane są w domach pasywnych lub energooszczędnych.

Jakie dofinansowania można uzyskać na fotowoltaikę?

Ponieważ obecnie fotowoltaika jest wyjątkowo na czasie, istnieje duża ilość możliwości, by pozyskać na nią fundusze. Korzystając z rozmaitych dofinansowań, można sfinansować nawet do 50% wartości instalacji. Do wyboru mamy między innymi program Czyste Powietrze oraz Mój Prąd. Rolnicy mogą korzystać z dotacji Agroenergia. Oprócz tego możliwe jest odliczenie podatku, który na fotowoltaikę wynosi 23%.

Większość osób posiadających panele korzysta z ulgi termomodernizacyjnej lub innych niż wymienione wcześniej programy – prowadzonych na szczeblu europejskim oraz lokalnym. Osoby, które z różnych względów nie spełniają kryteriów do wzięcia udziału w programach (co zdarza się niezwykle rzadko) mają do dyspozycji raty 0% czy kredyty na preferencyjnych warunkach w różnych instytucjach finansowych. Jeżeli nie wiesz, w jaki sposób możesz sfinansować swoją instalację, po przeanalizowaniu Twojego przypadku, zaproponujemy odpowiednie wyjście.

Z jakich paneli konstruujemy instalacje fotowoltaiczne?

Przeciętnej jakości panele pozwalają na bezawaryjną i wydajną pracę około 10-15 lat. Mamy jednak na uwadze to, że głównym celem montażu paneli jest wygenerowanie jak największych oszczędności. Dlatego też korzystamy wyłącznie z wysokiej jakości komponentów, których żywotność wynosi 25-30 lat. Dzięki temu wszyscy nasi Klienci mogą oszczędzać o wiele dłużej. Panele objęte są gwarancją producentów. Do wykonania oferowanych przez nas instalacji fotowoltaicznych wykorzystujemy elementy producentów takich jak Q-cells, Winaico, Longi, Ja Solar, KENO, Corab, Sungrow, Sofar solar czy Fronius.

Rodzaje paneli fotowoltaicznych

Wyróżniamy następujące rodzaje paneli fotowoltaicznych:

  • monokrystaliczne – które mają kolor czarny lub niebieski i cechują się wysokim poziomem estetyki. Są bardzo wydajne, a ich sprawność wynosi pomiędzy 17, a 25%,
  • polikrystaliczne – w kolorze niebieskim o niejednorodnym zabarwieniu. Sprawność tych paneli plasuje się na poziomie pomiędzy 14, a 17%,
  • cienkowarstwowe – barwy brązowej lub niebieskiej, cechuje je najniższa sprawność (ok. 10%) ze wszystkich wspomnianych rodzajów, ale są dość odporne na czynniki zewnętrzne i tanie na etapie zakupu.

Co oznacza wspomniana sprawność? To, że przy mniejszej powierzchni paneli można wytworzyć więcej energii elektrycznej.

Co warto wiedzieć o fotowoltaice?

Fotowoltaikę można montować na dachach lub na gruncie. W drugim przypadku wymaga ona zastosowania specjalnej konstrukcji wsporczej. W zakresie dachów właściwie nie ma ograniczeń co do ich nachylenia, jednak najlepiej trzymać się przedziału pomiędzy 20, a 50 stopni. Nachylenie mniejsze spowoduje, że zabrudzenia będą osiadać na panelach, a one nie będą mogły się samooczyszczać, natomiast większe może być przyczyną strat energii. Warto jednak wiedzieć, że często montujemy panele nawet na dachach całkowicie płaskich – garażach, budynkach gospodarczych czy szopach. Wówczas można zastosować rozwiązania, które sprawią, że panele zostaną odpowiednio ułożone i zachowają maksymalną wydajność.

Żeby mieć własną instalację najczęściej trzeba spełnić minimum formalności. Pozwolenia na budowę są wymagane jedynie w przypadku projektów większych niż 50 kW, natomiast zgłoszenia do Straży Pożarnej wymagają instalacje powyżej 6,5 kW. W większości przypadków jest to zatem proces bardzo szybki, bezkosztowy i przyjemny!

Co trzeba zrobić, by mieć własną instalację fotowoltaiczną?

Pierwszym krokiem, jaki należy podjąć w celu uzyskania własnej instalacji fotowoltaicznej to podjęcie kontaktu z naszą firmą. Po rozmowie oraz przeanalizowaniu dotychczasowego zużycia prądu wykonamy wstępny projekt instalacji wraz z jej wyceną. Podczas planowania kosztów oraz dobierania komponentów do instalacji kierujemy się przede wszystkim potrzebami i możliwościami finansowymi Klienta. Poradzimy również, jak uzyskać dofinansowania na panele. W dalszej kolejności przywozimy elementy instalacji na miejsce jej montażu i przystępujemy do realizacji wcześniej zaakceptowanego projektu. Oferujemy także kompleksową opiekę posprzedażową.

Fotowoltaika dla gospodarstw domowych

Popraw domowy budżet dzięki mniejszym rachunkom za prąd! Z nami to łatwe!

Fotowoltaika dla firm

Inwestuj mądrze! Fotowoltaika to pewna inwestycja i oszczędności na wiele lat.

Fotowoltaika dla rolników

Z nami oszczędzanie jest proste. Wysokiej jakości panele fotowoltaiczne dla gospodarstw rolnych.

Wysokiej jakości panele fotowoltaiczne w atrakcyjnej cenie – skorzystaj z oferty firmy OWN Energy z Krakowa!

Wybierając dostawców stawiamy na jakość!

logo Winaico logo Fronius logo Corab logo Keno
logo Sofar Solar logo Qcells logo Sungrow
Own Energy S.C.
ul. Pękowicka 37D/9
31-262 Kraków

tel. +48 721 559 579

biuro@own-energy.pl

NIP 6842665358
REGON 521895812

Zalety fotowoltaiki

→ Mniejsze rachunki za prąd
→ Większa wartość nieruchomości
→ Ekologia
→ Inwestycja w przyszłość
→ Bezobsługowość
→ Podgląd online
» zobacz więcej

Dlaczego OwnEnergy?

→ Sprawdzone rozwiązania
→ Organizacja dofinansowania
→ Doradztwo techniczne
→ Kalkulacja oszczędności
→ Gwarancja na lata!
→ Kompleksowa realizacja.
» zobacz więcej
Copyright © OwnEnergy 2022
Menu