tel. +48 721 559 579       e-mail: biuro@own-energy.pl
Fotowoltaika

fotowoltaika

Pompy ciepła

pompy ciepła

Ogrzewanie podłogowe

ogrzewanie podłogowe

Instalacje sanitarne

instalacje sanitarne

Zalety i wady ogrzewania podłogowego

zalety i wady ogrzewania podłogowego

Ogrzewanie podłogowe jest obecnie bardzo popularnym rozwiązaniem i alternatywą dla tradycyjnych grzejników. Zwykle montowane jest w łazience i kuchni, ale w innych pomieszczeniach także korzysta się z jego możliwości. Emitowanie ciepła przez promieniowanie pozwala uzyskać przyjemne uczucie i cieszyć się z równomiernego rozkładu temperatury w całym wnętrzu. Właśnie dlatego z takiego ogrzewania korzystają nie tylko właściciele domków jednorodzinnych, ale też mieszkań w blokach. Jakie zalety ma ten system i czym się wyróżnia?

O czym pamiętać przy montażu ogrzewania podłogowego?

Instalując ogrzewanie podłogowe, trzeba pamiętać o tym, aby odpowiednio przygotować wcześniej podłoże i podkład podłogowy. Przede wszystkim wymagana jest zwiększona jego grubość w porównaniu z tradycyjną posadzką. Decyzję o montażu tego typu ogrzewania trzeba też podjąć o wiele wcześniej – już na etapie budowy „stanu surowego” domu. Pozwoli to ustalić właściwy poziom podłóg, uwzględniając niezbędną izolację cieplną i jak najgrubszą warstwę wylewek podłogowych.

W budynkach jednorodzinnych ogrzewanie podłogowe często łączy się z innymi systemami przekazywania ciepła – grzejniki w części pomieszczeń, kominek. Dlatego na etapie projektowania ustala się możliwą konfigurację całego systemu grzewczego oraz rozmieszczenie urządzeń, jakie są niezbędne do odpowiedniego funkcjonowania instalacji.

Z jakich materiałów i w jakiej technologii instaluje się ogrzewanie podłogowe?

Ogrzewanie podłogowe montuje się z rur, jakie ułożone są w wylewce podłogowej. Tworzą one pętle podłączone do rozdzielacza, który zasilany jest z instalacji grzewczej i układu sterowania. Stosuje się głównie rury tworzywowe ze średnicą 16 mm i powłoką ochronną, która zabezpiecza przed dyfuzją. To zwykle warstwowe rury z polietylenu sieciowanego, które oznaczone są symbolem PEX-AI-PE. W roli izolacji cieplnej wykorzystuje się z kolei płyty styropianowe EPS 100 lub polistyren ekstrudowany XPS.

Przyjmuje się, że ocieplenie z warstwy styropianu powinno mieć grubość minimum 15 cm, jeśli podłoga znajduje się na gruncie lub nad nieogrzewanym pomieszczeniem. Jej grubość musi wynosić co najmniej 5 cm jeśli kładzie się ją na stropie międzypiętrowym. Kolejną warstwą na ociepleniu jest folia izolacyjna, która może mieć naniesioną siatkę oznaczeń, jakie ułatwiają równomierne rozmieszczenie rur.

Następnym etapem jest montaż lister montażowych lub punktowe zamocowanie rur spinkami do styropianu. Poszczególne pętle montuje się z jednego odcinka rury o długości nieprzekraczającej 100 m i podłącza się je bezpośrednio do rozdzielacza. Podłogowa płyta grzejna jest tworzona przez jastrych cementowy lub anhydrytowy z grubością co najmniej 35 mm nad górną warstwą rur.

Jakie zalety ma ogrzewanie podłogowe?

Poza przyjemnym ciepłem posadzki, podłogówka ma znacznie więcej innych, istotnych zalet. Wśród najważniejszych należy wymienić m.in.:

równomierne rozprowadzanie ciepła i korzystny rozkład temperatury – ogrzewanie podłogowe powoduje, że ciepła rozchodzi się w równym stopniu po całym pomieszczeniu. Temperatura przy podłodze, na poziomie stóp użytkownika jest jednak wyższa, niż np. w okolicy głowy. Powoduje to jeszcze większy komfort termiczny dla całego organizmu.

korzystny poziom wilgotności powietrza – we wnętrzach, gdzie zastosowano ogrzewanie podłogowe, powietrze w sezonie grzewczym nie jest tak suche, jak w przypadku standardowych grzejników. Optymalny poziom nawilżenia powietrza pozytywnie wpływa z kolei na zdrowie domowników oraz ich samopoczucie.

oszczędność energii – jeśli ciepło rozchodzi się w równomierny sposób po całej powierzchni, to znacznie łatwiej jest utrzymać pożądany komfort termiczny. Temperatura nie musi więc być tak wysoka, żeby było ciepło. W efekcie można znacznie obniżyć koszty ogrzewania i zużycia energii o kilkanaście procent.

estetyka – ukrywając ogrzewanie podłogowe pod posadzką, można też liczyć na kwestie związane z estetyką danego wnętrza. W rezultacie koncepcja aranżacji nie będzie ograniczona przez grzejnik pod oknem lub obok niego, a samo pomieszczenie będzie się wydawać nowoczesne i eleganckie.

Czy ogrzewanie podłogowe ma jakieś wady?

Można oczywiście znaleźć kilka minusów ogrzewania podłogowego, ale nie są one na tyle istotne, aby sprawić, że rozwiązanie to będzie gorsze od innych. Do najczęściej wymienianych wad tego ogrzewania zalicza się m.in.:

– wyższy koszt inwestycji w porównaniu z grzejnikami – jest to koszt o ok. 30% większy,

– potrzeba wykonania instalacji przed ułożeniem posadzki,

– przy aranżacji należy wziąć pod uwagę przebieg rur – lepiej nie ustawiać na nich ciężkich mebli czy misek WC.

Zarówno do plusów, jak i minusów tego rozwiązania można też zaliczyć fakt, że dom powinien być dobrze ocieplony. Ogrzewanie podłogowe może bardzo dobrze funkcjonować tylko wtedy, gdy pomieszczenia mają małe straty ciepła – temperatura podłogi nie może być wysoka. Plusem/minusem jest również duża bezwładność cieplna. Warstwy konstrukcyjne posadzki akumulują ciepło, a czas ich nagrzewania oraz stygnięcia jest dość długi. Dlatego takie ogrzewanie jest trudniejsze do sterowania. Przy zastosowaniu pompy ciepła bezwładność cieplna jest korzystnym zjawiskiem, ponieważ bez zbiornika buforowego istnieje możliwość „magazynowania” w jastrychu energii cieplnej w trakcie tańszej taryfy zasilania elektrycznego.

Jeżeli są Państwo zainteresowani połączeniem ogrzewania podłogowego z pompą ciepła to zapraszamy serdecznie do kontaktu z naszą firmą. Wspólnie z Państwem wybierzemy najkorzystniejsze rozwiązanie zarówno jeżeli chodzi o jakość i trwałość produktów jak i również pod względem finansowym.

Own Energy S.C.
ul. Pękowicka 37D/9
31-262 Kraków

tel. +48 721 559 579

biuro@own-energy.pl

NIP 6842665358
REGON 521895812

Zalety fotowoltaiki

→ Mniejsze rachunki za prąd
→ Większa wartość nieruchomości
→ Ekologia
→ Inwestycja w przyszłość
→ Bezobsługowość
→ Podgląd online
» zobacz więcej

Dlaczego OwnEnergy?

→ Sprawdzone rozwiązania
→ Organizacja dofinansowania
→ Doradztwo techniczne
→ Kalkulacja oszczędności
→ Gwarancja na lata!
→ Kompleksowa realizacja.
» zobacz więcej
Copyright © OwnEnergy 2022
Menu