Konserwacja instalacji fotowoltaicznych – jak dbać o panele fotowoltaiczne?

Badania dowodzą, że regularne czyszczenie paneli fotowoltaicznych może zapobiec spadkom ich wydajności. To oczywiste, że wraz z upływem czasu na panelach zaczynają odkładać się drobne zabrudzenia w postaci kurzu, pyłu, liści i innych zanieczyszczeń. Te tworzą powłokę na modułach, a w konsekwencji zmniejszają ich sprawność nawet o 15%. Żeby zapobiec ciągłym spadkom mocy i cieszyć się jeszcze większymi oszczędnościami, musisz wiedzieć, jak powinna przebiegać konserwacja paneli fotowoltaicznych.
Czyścić samodzielnie czy z pomocą fachowców?
Profesjonalne firmy zajmujące się czyszczeniem paneli fotowoltaicznych korzystają ze specjalistycznych maszyn, które myją panele szybko i dokładnie. W przypadku farm fotowoltaicznych, jeżeli nikt nie pomyślał o tym jeszcze na etapie projektowania instalacji, czasami zdarza się, że odstępy pomiędzy panelami są dość małe i trzeba robić to ręcznie.
Duża część osób zastanawia się, czy mycie paneli jest w ogóle potrzebne oraz, czy nie można robić tego samemu. Producenci nie zalecają samodzielnego mycia paneli. Proponują, by z czynnościami konserwacyjnymi zwracać się do specjalistycznych firm, które się tym zajmują. Wynika to głównie z tego, że osoby prywatne często stosują przypadkowe detergenty oraz narzędzia do czyszczenia, które mogą uszkodzić strukturę paneli. Moduły często pokrywane są specjalnymi powłokami, mającymi chronić je przed czynnikami niszczącymi z zewnątrz – nieodpowiednie czyszczenie, nawet jeżeli nie zniszczy samych paneli, może zaszkodzić powłokom.
Jak często myć moduły fotowoltaiczne?
Nie zaleca się gruntownego czyszczenia paneli fotowoltaicznych częściej niż 4 razy do roku. Zalecaną częstotliwością jest ich mycie co około pół roku. Optymalnym momentem na czynności konserwacyjne jest jesień oraz wiosna. W pierwszym przypadku pozbędziemy się nagromadzonych na panelach liści, natomiast w drugim wyczyścimy panele z pozostałości po śniegu. Modułów nie czyścimy w lecie w najgorętsze dni, gdy panele są nagrzane, ponieważ zbyt szybko schnące środki czystości nie spełnią swojej funkcji i mogą powodować realne spadki wydajności w dłuższej perspektywie czasowej.
W jaki sposób przeprowadza się czyszczenie paneli?
Specjalistyczne mycie paneli fotowoltaicznych dzieli się na dwa systemy — jonowo-kationowy i odwróconej osmozy. Odmienność tych metod wynika z zastosowania różnych filtrów podczas czyszczenia. Pierwszy z nich polega na myciu paneli środkami powierzchniowo-czynnymi i filtrowanie zabrudzeń przez filtr wykorzystujący żywicę i złoża mieszane, natomiast drugi odnosi się do czyszczenia wodą destylowaną i filtrem membranowym.
Jeżeli raz na określony czas chcemy przeprowadzić samodzielne czyszczenie paneli, najlepiej użyć do tego gąbki. Do usuwania liści czy śniegu z paneli można stosować miękki mop. Nie należy polewać paneli wodą z myjek ciśnieniowych. Z myciem paneli nie należy także przesadzać – jeżeli dwa razy do roku korzystamy z pomocy fachowców, jest to całkowicie wystarczająca ilość i nie trzeba wykonywać samodzielnie żadnych dodatkowych czynności.
Jak często przeprowadzać przegląd instalacji?
Zgodnie z prawem przegląd instalacji fotowoltaicznych (tak samo jak wszystkich pozostałych instalacji) należy przeprowadzać przynajmniej raz na 5 lat. Większość producentów zachęca jednak do kontaktowania się z serwisem raz na 2-5 lat. Żeby wiedzieć, jak jest w naszym przypadku, należy zapoznać się z instrukcją konkretnych modułów lub zapytać dystrybutora o zalecaną częstotliwość kontroli. Sumienne wypełnianie karty gwarancyjnej jest podstawą do uznania gwarancji w razie uszkodzenia instalacji.
Co kontroluje się podczas przeglądów paneli fotowoltaicznych?
Podczas przeglądów testuje się sprawność paneli, połączeń, falownika, zabezpieczeń oraz dokonuje niezbędnych pomiarów. Pomocne są też badania z pomocą kamery termowizyjnej, dzięki której można sprawdzić, czy panele są tak samo nagrzane w każdym miejscu. Częstotliwość konserwacji fotowoltaiki najlepiej uzgodnić z dystrybutorem już w momencie zakupu paneli.
Jeżeli w ciągu roku na panelach zauważymy rdzę, spotkamy się z przetartymi przewodami, pęknięciami szyb, niepokojącymi dźwiękami z falownika lub jego nierówną pracą, najlepiej skontaktować się z serwisem. Zignorowanie usterek może prowadzić do uszkodzenia paneli, a w najgorszym wypadku nawet do pożaru całej instalacji. Regularne przeglądy ochronią instalację przed spadkami wydajności, a także umożliwią szybką naprawę usterek – najczęściej jeszcze w ramach gwarancji.
Przejdź do FOTOWOLTAIKA aby dowiedzieć się więcej na temat naszych usług.